img

Вести

II седница СО Рума – Пројекти за боље водоснабдевање, цене воде и комуналних услуга и даље најниже у окружењу

img

Print

Oдборници румског локалног парламента на данашњој седници су једногласно изгласали предлоге Одлуке о покретању поступка преноса права јавне својине на к.п. 259/3 К.О. Јарак са АП Војводине на Општину Рума и Одлуке о предлагању Влади Републике Србије за пренос права јавне својине на к.п. 259/2 К.О. Јарак са Републике Србије на Општину Рума.

Наиме, локална самоуправа је са овим одлукама кренула у стварање правних предуслова за модернизацију румске Фабрике вода, која је тренутно нелегалан објекат, који се катарстарски не налази на њеној територији. Како је поручено са скупштинског заседања, реч је такође о вишедеценијском проблему са којим се нико није бавио.

Директорица ЈП „Водовод“ Снежана Бањац појаснила је да је Фабрика воде изграђена 1984. године и да нема употребну грађевинску дозволу. Самим тим нема ни могућности за  аплицирање за средства из донација и других виших извора и фондова. Такође, Фабрика воде се налази на земљишту различитих власника, један део је у власниству АП Војводине, а други у власниству Републике Србије.

„Притом је то све земљиште које се налази у Јарку на територији Града Сремска Митровица, као и бунари са којих се водом снабдевају и Општина Рума и Општина Ириг. Ми смо сада на корак од легализације, што ће нам омогућити и бушење нових бунара, реконструкцију самог објекта Фабрику воде. Желимо да зановимо цео објекат, да проширимо капацитет, обновимо цевну галерију, поставимо нове вентиле, пумпе“, казала је директорица Бањац.

Председник Општине Рума Душан Љубишић је са скупштинске говорнице поручио да ће се посебна пажња посветити мештанима Витојеваца и Грабоваца и да ће се, у сарадњи са Покрајином, врло брзо извршити радови који ће становницима ова два села у домове донети квалитетну пијаћу воду.

Када је реч о ценовницима јавних предузећа, дата је сагласност на повећање цена јавним предузећима „Водовод" и „Комуналац".

Досадашње цене су биле далеко испод економских и угрожавале су одрживост јавних предузећа, а и са новим повећањем цена комуналних услуга и воде оне ће бити и даље најниже у окружењу, истакнуто је на скупштинском заседању.

„Напомињем да ЈП „Водовод" Рума и даље има  најнижу цену воде у Срему, а трошкови производње, конкретно транспорта воде до корисника, су се драстично повећали. Ту је наравно и виша цена струје, али и захтеван терен за дистрибуцију воде. Подсетићу да румски „Водовод" снабдева и потрошаче у Општини Рума и Општини Ириг и доставља воду на надморску висину и преко 500 метара. Само до половине године ово предузеће је потрошило око 60 милиона динара на трошкове електричне енергије. Због повећања цене струје и свих осталих инпута морали смо да подигнемо цене услуга ЈП „Водовод" и то смо учинили у минималном износу", рекао је председник СО Рума Срђан Јовановић и додао да је слична ситуација и са ценовником „Комуналца".

"Сви желимо чисту животну средину. Затворили смо градску депонија на два километра од центра града, а одвожење смећа преусмерили на Регионалну депонију „Срем-Мачва" код Јарка. Увећани су знатно трошкови транспорта, гориво је скупље, смеће одвозимо из свих насељених места. И у овом случају смо најјефтинији међу општинама у окружењу, са ценом одвозења по квадрату стамбеног простора у граду", нагласио је Јовановић.

Повећање цена воде и услуга износи 15 одсто, с тим да ће нове рачуне са увећаном ценом суграђани добити у октобру за воду утрошену у септембру.

„Ми смо цену услуга повећали са 69,84 динара са ПДВ-ом на 79,84 динара по метру кубном. Ово повећање цена је било неминовно јер “Водовод" више финансијски није могао да издржи повећање пре свега цене електричне енергије, јер плаћамо 10 милиона динара на месечном нивоу. Осим тога повећавају се сви инпути, грађевински и електроматеријал, одржавање, сервисирање, услуге и све друге законске обавезе које су поскупеле. Ми транспортујемо воду кроз систем на надморској висини од 82 метра до 520 метара и то изискује велике трошкове електричне енергије за рад пумпи које подижу воду на ту висину“, напоменула је директорица ЈП „Водовод“ Снежана Бањац.

Директор ЈП „Комуналац“ Стојша Јовановић се осврнуо и на рад азила, који је у надлежности овог јавног предузећа, још једном демантујући, како је казао, лажне наводе да су убијени пси  недавно пронађени у близини сточне јаме Краљевци чиповани на ЈП „Комуналац“.

„Полицијска истрага и обдукција у Београду су доказали да пси нису из нашег азила, већ да су три чипована пса, власнички пси, два из Руме, један из Инђије. Нико се није удостојио да то тако напише. Заиста су сулуде оптужбе да су то починили радници азила, и то на крајње беспризоран начин, а још су бесмисленије оптужбе да би ико прикрио починиоце. Сточна јама у Краљевцима није ограђена, већ је приступачна свима. У румском азилу се нико не иживљава над животињама и свако може да уђе са добром намером, Када некоме угине животиња, он да не би, да тако кажем, прљао руке, позове раднике „Комуналца“ који животињу одвезу на сточну јаму и за свој посао примају месечну плату од 60.000 динара. А онда се нађу појединци који без иједног доказа, оптужују на друштвеним мрежама те исте људе да су монструми“, рекао је директор „Комуналца“ оценивши те наводе као неприхватљиве.




donor
donor
donor
donor