27. фебруар 2017.
Општина Рума од ове године финансира четврти покушај вантелесне оплодње.
Основни предуслов за остваривање права је да је брачни пар већ имао три покушаја вантелесне оплодње на терет средстава обавезног здравственог осигурања, а право ће имати и парови који су одбијени од стране Републичке комисије, а према медицинском налазу вантелесна оплодња је једини начин да дођу до жељене трудноће.
Општина Рума ће у 2017. години финансирати 10 парова са по 220.000 динара, али уколико се у току године јави више од десет парова локална самоуправа је спремна да обезбеди и додатна средства за ову меру помоћи, истакла је заменица председника Општине Рума Марија Стојчевић, на данашњој конференцији за медије у Градској кући.
"Уколико буде поднето више од десет захтева у 2017. години, приступићемо ребалансу буџета и обезбедићемо средства како би изашли у сусрет свим паровима који имају проблема са стерилитетом. Иначе, старосна граница у Општини Рума за жене износи 44 године, што је за две године више него што је на снази у Републици Србији. Подизање старосне границе на 44 године је такође је један од начина да покушамо да помогнемо свим женама да се остваре као мајке и добију потомство", изјавила је Марија Стојчевић.
Председница општинске Комисије за вантелесну оплодњу др Смиља Лончар је нагласила да је процедура за добијање средстава једноставна и кратка, али и да се Општина Рума скупштинским усвајањем Одлуке о условима и начину остваривања права на накнаду трошкова за вантелесну оплодњу сврстала у круг одабраних локалних самоуправа, које размишљају о будућности.