img

Vesti

Dan oslobođenja Rume u Prvom svetskom ratu

img

Crkvenim obredom i polaganjem venaca na Srpskom vojničkom groblju u Rumi danas je obeležena 102. godišnjica oslobođenja Rume u Prvom svetskom ratu. Moleban je služilo sveštvenstvo Srpske pravoslavne crkve u Rumi, a vence na obnovljeni spomen kompleks položili su predstavnici Opštine Ruma, opštinskog SUBNOR a, Udruženja ratnih vojnih invalida i građani naše opštine.

Predsednik SO Ruma Stevan Kovačević istakao je da je reč o jednom od najznačajnijih datuma u našoj istoriji, te da je sinonim za Prvi svetski rat stradalništvo, ali i izuzetno junaštvo srpskog naroda, koji je svojim junaštvom opčinio ceo slobodoljubivi svet.

"Pored ogromne tuge za žrtvama, oslobođenje je srpskom narodu donelo i veliku svetlost slobode. Probudilo nadu za ostvarenje političkih i državnih planova i snova srpskog naroda. Za srpski narod u ovim krajevima, u onim srpskim zemljama koje su vekovima bile pod vlašću Austrougarske monarhije, to nije bio samo dan kada je došla sloboda, to je bio dan i kada su počeli da se ostvaruju vekovni slobodarski politički planovi srpskog naroda. To je bio dan kada se Srbima konačno ukazala mogućnost da zaokruže svoj san o političkoj slobodi i o prisajedinjenju sa maticom Kraljevinom Srbijom. Ovde u Rumi, samo nekoliko nedelja posle dana kada je došla sloboda, održan je Veliki narodni zbor na kojem su predstavnici srpskog, ali i ostalih slovenskih naroda doneli istorijsku odluku koja je na neki način trasirala i buduća zbivanja i političku istoriju srpskog naroda. Doneli su odluku da nezavisno od toga kako će se odlučiti na Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu, da narod Srema prisajedini se Kraljevini Srbiji i dalju svoju političku sudbinu vezuje za nju. Zato je novembar mesec kada mi slavimo ne samo slobodu nego slavimo i ostvarenje ideje političkog ujedinjenja srpskog naroda", poručio je Kovačević.

O samom oslobođenju Rume govorio je predsednik rumskog SUBNOR a Tomislav Milić, podsetivši okupljene da je grad oslobodio bataljon srpske vojske pod komandom majora Ljubomira Maksimovića, da je u gradu i nakon oslobođenja ostala jedna četa srpskih vojnika pod komandom kapetana Stanislava Krakova, te da su dolazak srpske oslobodilačke vojske rumski građani pozdravili sa oduševljenjem, kao i da je pozdravni govor održao dr Žarko Miladinović.

"Srpsko vojničko groblje u Rumi formirano je na novom pravoslavnom groblju kako se tada zvalo u Grobljanskoj ulici odmah nakon što se dogodila bitka na Legetu. Na groblju su sahranjeni Srbi koji su poginuli u toku borbe ili ranjeni borci koji su umrli u Austrougarskog vojnoj bolnici u Rumi. Savez boraca opštine Ruma se dva puta angažovao oko uređenja ovog vojničkog groblja u našem gradu. Nakon devastiranja ovog groblja u Drugom svetskom ratu i neadekvatnog održavanja nakon rata, boračka organizacija u Rumi je prema svojim mogućnostima i tadašnjoj političkoj situaciji obeležila na dostojanstven način ovo groblje srpskih ratnika, 1988. godine. Od tada se na ovom mestu redovno održavaju pomeni sveštenika Srpske pravoslavne crkve i polažu venci za prigodne datume vezane za našu istoriju. Obnovljeno je 2016. godine na našu inicijativu, a obnovu je finansirala Vlada Repulike Srbije iz Fonda za obnovu Srpskih vojničkih grobalja u zemlji i inostranstvu", rekao je Milić.

Oslobodjenje

 
 
donor
donor
donor
donor